حضرت زینب سلام الله علیها


+ مصیبت حضرت زینب(س)، بالاترین مصیبت

مصیبت حضرت زینب(س)، بالاترین مصیبت

شب دوازدهم محرم و بنا بر قولی شب شهادت امام سجاد زین العابدین علیه الصلاه و السلام. من فکر می کنم شروع مصائب و ابتلائات اهل بیت از دیروز عصر عاشورا دیگر شروع شده عاشورا به یک معنا تازه شروع شده. انشاءالله این ایام که ایام حزن و اندوه اهل بیت است قدر بدانید؛ولی به نظر من آن مصیبتی که از همه سنگین تر و جانگدازتر بوده برای بی بی زینب کبری سلام الله علیهاست.

یک بزرگی می فرماید که همان حقی که امام حسین(ع) گردن عالم دارد همان حق را حضرت زینب کبری هم دارد؛ چون زینب کبری خون ابا عبد الله را به ثمر رساند به نتیجه رساند تالی تلو برادر بود گفت:

ترویج دین گرچه به خون حسین شد     تکمیل آن به نطق درر بار زینب است

سر نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود     کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود

اگر حضرت زینب نبود خون شهدا را هم پایمال می کردند ما همه مدیون این عقیله بنی هاشم و این فدایی اهل بیت هستیم. حضرت زینب علیها سلام وقتی که متولد شد قنداقه اش را دادند دست پیغمبرخدا، پیغمبر خدا گریه کرد. آقا چرا گریه می کنید فرمود: به خاطر اینکه در مصائب برادرش ابا عبد الله شریک است. بعد فرمودند: هر کس برای حضرت زینب گریه کند مثل این است که برای امام حسن و امام حسین گریه کرده؛ یعنی گریه امشب برای حضرت زینب هم ثواب گریه امام حسن را دارد هم گریه امام حسین. مادر بزرگوارش حضرت زهرا خیلی مصیبت دید ولی دو سه ماه بعد از پدر بزرگوارش بیشتر زنده نبود زود به شهادت رسید اما امان از دل زینب که 54 سال مصائب حاد را تحمل کرده؛ مصیبت جدش پیغمبر خدا مصیبت مادر بزرگوارش حضرت زهرا چهار ساله بوده دنبال جنازه مادر دویده دختردارها دختر چهار ساله بی مادر بشود چه حالی دارد آن هم مادرش را شهید کنند آنهم در خانه به شهادت برسانند به در و دیوار خانه نگاه می کرده ناله می زده زینب، بعد هم خانه نشینی پدرش، شکافتن پیشانی پدر بزرگوارش، سم و زهری که به برادرش امام مجتبی دادند؛ همه اینها را تحمل کرد ولی دلش خوش است حسین دارد بقیه پنج تن در نور امام حسین هست. هنوز همراهش زینبی که 54 یا 55 سال با برادرش ابا عبد الله بوده هست، حالا روز جدایی از برادر است دیگر چیزی برای حضرت زینب داغی از این سخت تر و سنگین تر نیست.

می گویند عالمی خدمت آقا امام زمان علیه الصلاة و السلام شرفیاب شدند من معتقدم واقعا عمق مصائب اهل بیت را ما درک نمی کنیم؛ خدا در زیارت عاشورا می گوید:

«مصیبة ما اعظمها،عظمت مصیبتها فی السموات علی جمیع اهل السموات»[1]

به آسمانها سنگینی می کند مصیبت اهل بیت. می گویند: آن شخصیتی می فهمد مصائب اهل بیت را که می فرماید: ای جد بزرگوار من! هر صبح و شام برای شما گریه می کنم و عوض اشک چشم برای شما اشک خون می ریزیم. امام زمان می فهمد و متوجه می شود. می گویند: خدمت آقا کسی شرفیاب شد گفت: آقا ما شنیدیم شما برای مصائب کربلا خیلی گریه می کنید خیلی متاثر و غمگینید ولی می خواهم ببینم کدام مصیبت دل شما را خیلی به در آورده مصیبت حضرت علی اکبر، فرمودند: اگر حضرت علی اکبر هم بود گریه می کرد. مصیبت عموی دیگرتان حضرت اباالفضل، فرمود: اگر عمویم حضرت ابوالفضل هم باشد گریه می کند. مصیبت شدید جدتان ابا عبد الله، فرمودند: اگر جدم ابا عبد الله هم باشد برای این مصیبت...

آقا کدام مصیبت است؛ دید آقا منقلب شد اشک مقدس آقا جاری شد و فرمود: برای مصائب عمه ام زینب کبری.

به خدا قسم ما اگر درک بکنیم به دل بی بی زینب و بچه های حسین چه گذشته، خدا لعنتشان کند وقتی آقا ابا عبدالله شهید شدند می خواهم یک کم تجسم و تصویر این غم به دلهایمان بنشیند وقتی آقا شهید شدند آن غارتگرها ریختند یک کسی عمامه آقا را غارت کرد برد یک کسی لباسهای آقا، کلاهخود آقا، زره آقا، کفش آقا، یزید بن رکاب ملعون زره امام حسین را غارت کرد و برد.

وقتی که مختار قیام کرد، گفت: من باید قتله امام حسین را انتقام بگیرم روح مختار شاد که دل اهل بیت را شاد کرد. مختار همینطور یک عده ای را گرفت یک عده ای هم فراری بودند یزید بن رکاب مخفی شده بود کسی که زره آقا را غارت کرده بود هر چه گشتند پیدایش نکردند. مختار مریض شد برایش دوا آوردند گفت: دل من خوب نمی شود اگر می خواهید دل من را شفا بدهید بروید این یزید بن رکاب را پیدا کنید بیاورید. یک اکیپ به قول ما فرستاد دنبال این یزید بن رکابی که زره آقا را سرقت کرده بود. گشتند در یک خانه پیدایش کردند بندش کشیدند آوردند. گفت: ای ملعون، تو زره آقام امام حسین را سرقت کردی اول اقرار نمیکرد تهدیدش کرد و گفت: آره. گفت: کجا گذاشتی. گفت: در خانه ام است. گفت: با مامورها ببریدش زره آقایم امام حسین را بیاورید. بردندش در خانه یک گوشه مخفی کرده بود زره آقا را. وقتی که زره ابا عبدالله را آورد جلوی مختار، مختار آنچنان ناله زد آنچنان شیون زد دید هنوز خون آقا ابا عبدالله در حلقه های این زره است. مختار آنقدر ناله زد عمامه اش را از سرش گرفت انداخت زمین فریاد زد گریه کرد بیهوش شد.

می خواهم بگویم امان از دل زینب، مختار آدم ضعیفی نبوده، خیلی قوی دل بوده اما طاقت ندارد زره غرق به خون حسین را ببیند. ای امان از دل زینب چه گذشت به دل زینب و سکینه و بچه ها و همسرهای ابا عبدالله ای امام زمان معذرت می خواهم ایام حزن و غم و اندوه است وقتی اهل بیت را آوردند کنار قتلگاه اینها از مرکبها خودشان را پایین انداختند بی بی زینب آمد در میان کشته ها بدن برادر را پیدا کرد.

یک موقعی بدن شهدا را می آوردند در همین صحن و حرم حضرت معصومه نماز می خواندند. خواهر شهیدی خواست با بدن برادر وداع کند مامورها نمی گذاشتند. التماس می کرد ناله می زد گریه می کرد گفتند: آقا خواهر شهید است دوست دارد با برادرش وداع کند صورت برادرش را ببوسد گفتند: نه صلاح نیست گفتند: چرا صلاح نیست. گفتند: آخر این شهید سر در بدن ندارد.

کدام خواهر طاقت دارد کدام دختر طاقت دارد بدن بی سر شهیدش را ببیند بی بی زینب خودش را انداخت بر بدن قطعه قطعه ابا عبد الله. شیخ مفید می نویسد: آنچنان ناله زد دوست و دشمن به غربت زینب گریه کردند. صدا زد: خدایا! این قربانی را از آل پیامبر قبول فرما رو کرد به مدینه: «وا محمداه صلی علیک ملیک السما»[2] ای جد بزرگوار برخیز ببین این بدن قطعه قطعه غرق به خون، بدن حسین توست. دارند دخترانت را به اسیری می برند. پدرم به قربان آن آقایی که سرش را از قفا بریدند. پدرم به قربان آن آقایی که با لب تشنه او را کشتند. پدرم به قربان آن آقایی که با دل پردرد به شهادت رسید. شروع کرد بی بی زینب به روضه خواندن. می گویند: حتی این شترها اشک می ریختند گریه می کردند اما یک نگاهی هم به بدن بی سر برادر. از روی تعجب صدا بزند ای کشته آیا تو برادر زینبی آیا فرزند مادرم فاطمه ای؟

«لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم».

چند مرتبه این آیه شریفه را برای رفع گرفتاریها قضای حوائج مخصوصا مریضهایی که زیاد التماس دعا گفتند بخوانیم :

«اعوذ بالله من الشیطان الرجیم امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء»[3]

«اللهم انا نسئلک و ندعوک بحق فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها یا الله اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم» خدایا! به حق محمد و آل محمد گناهان ما را ببخش و بیامرز حق همه حق داران گردنمان ادا بگردان قلب امام زمان از ما راضی فرجش را نزدیک بگردان همه ما را از شیعیان و عزاداران واقعی اهل بیت قرار بده در دنیا و آخرت لحظه و آنی ما را از قرآن و اهل بیت جدا مگردان آن به آن بر ایمان و ولایت و عشق و معرفت ما به اهل بیت بیفزا مقام معظم رهبری علما مراجع جوانهایمان در پناه امام زمان حفظ فرما مرضای اسلام مریضهای منظور سفارش شده لباس عافیت بپوشان ما را عاق اهل بیت ممیران خدایا شب اول قبر در قیامت ، اهل بیت را به فریاد ما برسان همه گذشتان اموات ذوی الحقوق امام راحل شهدا حق داران همه شان را سر سفره آقا ابا عبد الله مهمان قرار بده ثوابی از این مجلس نثار روحشان قرار بده و عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان.

حجة الاسلام و المسلمین فرحزاد

نویسنده : غلامرضانورمحمدنصرآبادی ; ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/٢٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک