حضرت زینب سلام الله علیها


+ وقایع ماه صفر

تعداد ماه‌ها نزد خداوند، از روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید دوازده ماه است که چهار ماه از آن حرام می‌باشد، این دین ثابت و پابرجاست، پس در این چهار ماه به خود ستم نکنید . . .
خداوند تبارک و تعالی در قرآن می‌فرماید: « انّ عدّه الشهور عندالله اثنا عشر شهراَ فی کتاب الله یوم خلق السّموات و الارض، منها اربعه حرم ذلک الدین القیّم فلا تظلموا فیهنّ انفسکم ...، تعداد ماه‌ها نزد خداوند، از روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید دوازده ماه است که چهار ماه از آن حرام می‌باشد، این دین ثابت و پابرجاست، پس در این چهار ماه به خود ستم نکنید.»


از امام محمد باقر (ع) در معنای این کلام خداوند پرسیدند که می‌فرماید: « منظور از سال جدید پیامبر (ص) است و ماه‌های آن داوزده تاست که عبارتند از: امیرالمؤمنین(ع)، امام حسین (ع)، امام علی بن الحسین (ع)، خود من ( امام محمد باقر (ع) ) بعد از من پسر جعفر (ع) و پسر موسی (ع) و پسر او علی (ع) و پسر او محمد (ع) و پسر او علی (ع) و پسر او حسن (ع) و پسر او مهدی (ع) که دوازده امامند و حجت‌های خدا در خلق او و امینان وی بر وحی و علم هستند. »


« چهار ماه که خداوند آن‌ها را ماه‌های حرام و مهم تر شمرده و دین محکم الهی هستند چهار امامند که نام آن‌ها علی است، علی امیرالمؤمنین (ع)، پدرم علی بن الحسین (ع)، علی بن موسی (ع)، علی بن محمد (ع). اقرار به این امامان دین محکم است. به امامت همه‌ی آنان معتقد باشید تا هدایت یابید. »
امام جعفر صادق (ع) در تفسیر این آیه فرموده است: « این دوازده ماه عبارتند از محرم، صفر،ربیع الاول، ربیع‌الثانی، جمادی الاول، جمادی الثانی، رجب، شعبان، رمضان، شوال، ذی قعده و ذی حجه.»


این ماه‌های تقریباً یک در میان 29 روز و 30 روز هستند. سال قمری 354 روز و 8 ساعت و 48 دقیقه است. ماه‌های حرام در تقویم قمری شامل: 1ـ محرم الحرام 2ـ رجب المرجب 3 ـ ذی قعده الحرام 4ـ ذی حجه الحرام است.
 

آداب آغاز هر ماه

الف: خواندن دعا هنگام دیدن ماه

از حضرت علی بن ابی‌طالب (ع) نقل شده است که فرمودند: « وقتی ماه شب اول هر ماه را دیدی این دعا را بخوان؛
اللهم انّی اسئلک خیر هذا الشّهر و نوره و نضره و برکته و طهوره و رزقه و اسئلک خیر ما فیه و خیر ما بعده و اعوذ بک من شرّ ما بعده، اللهم ادخله علینا بالا من و الایمان و السّلامه و الاسلام و البرکه و التقّوی و التوفیق لما تحّب و ترضی: بهارالها! به درستی که من درخواست می‌کنم از تو خیر این ماه و نور و برکت و پاکی و رزق این ماه را و درخواست می‌کنم از تو خیر آن چه که در این ماه است و خیر آن‌چه در بعد از این ماه است. بار خدایا ! وارد کن بر ما در این ماه امنیت و ایمان و سلامت و اسلام و برکت و تقوا و توفیق آن چه که دوست داری و به آن خشنود می‌شوی.»
 

ب: نماز شب اول ماه:
نماز شب او ماه دو رکعت است و در هر رکعت بعد از سوره‌ی حمد، سوره انعام خوانده می‌شود.
 

ج: نماز روز اول ماه:
« این نماز دو رکعت است . در رکعت اول سوره حمد و اخلاص و در رکعت دوم سوره حمد و قدر خوانده می‌شود. بعد از نماز هر مقدار که انسان می‌تواند صدقه بدهد که با این عمل، سلامت آن ماه را خریده است. »
 

د: روزه داشتن
« در هر ماه، روزه‌ی روزهای زیر مستحب است:
1ـ نخستین پنج‌شنبه‌ی هر ماه
2 ـ اولین چهارشنبه از دهه دوم هر ماه
3ـ آخرین پنج‌شنبه هر ماه
4ـ روزهایی سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم هر ماه که اصطلاحاًَ « ایام البیض » نامیده می‌شود. »
 

ماه صفر
دومین ماه از ماه‌های قمری « صفر» است. در نام‌گذاری این ماه، دو جهت در نظر گرفته شده است.
1ـ از « صُفرَه » زردی گرفته شده زیرا زمان انتخاب نام، مقارن فصل پاییز و زردی برگ درختان بوده است.
2ـ از « صِفر» خالی گرفته شده زیرا مردم پس از ماه‌های حرام ذی قعده و ذی حجه و محرم، مردم برای جنگ بیرون می‌رفتند و خانه‌های ایشان از سکنه خالی می‌شود یا مکه از حجاج خالی می‌شدند، به این نام شناخته شده است.


3ـ هنگام نام‌گذاری این ماه مرض وبا وقوع پیدا کرده و مردم رویشان زرد شده بود، به این جهت آن را « صفر» نامیدند که جمع این واژه « اصفار» می شود و الف و لام داخل آن نمی‌‌گردد، « صفران » به معنی محرم و صفر است.
این ماه ، به نحوست معروف است . از پیامبر مکرم اسلام (ص) درباره ماه صفر چنین نقل شده است که فرمودند : « هر کس خبر تمام شدن این ماه را به من دهد، بشارت بهشت را به او می‌دهم .»


لذا در این ماه ، به دادن صدقه اهتمام بیشتر می‌شود و برای ایمنی از بلاها، دعای زیر روزانه ده مرتبه خوانده شود:

« یا شدید القوی و یا شدید المحال، یا عزیز، یا عزیز، یا عزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی شر خلقک، یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا لااله الّا انت، سبحانک انّی کنت من الظالمین فاستجنا له و نجّیناه من الغّم و کذلک ننجی المؤمنین و صلّی الله علی محمد و آله الطیبین ؛ ای سخت نیرو و سخت‌گیر! ای عزیز! ای عزیز! ای عزیز! خداوند از بزرگی‌ات همه خلق، پس کفایت کن از من شر خلق خودت را. ای احسان بخش! ای نیکوکار! ای نعمت‌بخش! از عطا ده! ای که معبودی جز تو نیست، تو منزهی! به راستی من از ظالمانم. اجابت کردیم برایش و نجات دادیم از غم و هم‌چنین نجات دهیم مؤمنان را و رحمت کند خدا بر محمد و خاندان پاک و طاهرینش .»
 

حوادث ماه صفر
در ماه صفر حوادث سنگین اتفاق افتاده است. ادامه‌ی عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش از یک سوی و شهادت پیامبر اکرم (ص) و سبط اکبری و امام حسن مجتبی (ع) او غریب ارض توس حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و از سوی دیگر آغاز غصب خلافت از دیدگاه دیگر مصائب دردناکی است که پشت سرهم اتفاق می‌افتد.


وقایع مربوط به کربلا از ورود سر مطهر اباعبدالله الحسین (ع) به شام آغاز می‌شود . در پی آن ورود اهل‌بیت عصمت و طهارت (س) به شام و مجلس یزید ملعون است. شهادت فرشته‌ی غم حضرت رقیه (س)، دختر گرامی امام حسین(ع)، پیرو آن اتفاق افتاده است . از سوی اهل بیت (ع) از زندان شام و بازگشت اهل‌بیت (ع) از شام به کربلا و ورود جابربن عبداله انصاری برای زیارت سیدالشهداء (ع) و ملحق شدن رأس مطهر حضرت حسین (ع) به بدن ایشان در کربلا وقایع بعدی است.


وفات حضرت سلمان، شهادت عمار یاسر، محمد بن ابی‌بکر و زید بن علی بن الحسین (ع) از حوادث سوزناک دیگری است که در این ماه اتفاق افتاده است.
مصائب معصومین دیگر از بیماری حضرت رسول اسلام (ص) آغاز می‌گردد و شهادت آن خصلت و شروع مصائب صدیقه‌ی کبری (س) حضرت زهرا (س) در مرحله اول است و شهادت امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) مصائب بعدی این ماه است.


در خواست دوات و کتِف از سوی پیامبر (ص)، تشکیل لشکر اسامه بن زید در آخری روزهای عمر پیامبر (ص)، آغاز ولایت علی بن ابی‌طالب (ع)، غصب خلافت از حوادث تلخ این ماه است، شروع جنگ صفین و لیلة الهَریر در این جنگ، مساله حکمیت، جنگ نهروان برگ‌هایی از تاریخ امامت امام علی (ع) است.


در کنار همه‌ی حوادث تلخ و ناگوار، ولادت هفتمین کوکب آسمان ولایت و امام حضرت موسی بن جعفر (ع) از خبرهای خوش این ماه است که شادی شیعیان و دوستان اهل‌بیت عصمت و طهارت (س) را به همراه دارد.
 

روز شمار حوادث ماه صفر

اول صفر:

1ـ ورود سر مطهر امام حسین (ع) به شام سال 61 هجری
2ـ ورود کاروان اهل بیت (ع) به شام سال 61 هجری
3ـ شروع جنگ صفین سال 38 هجری
 

دوم صفر:
1ـ ورود کاروان اسرا به کاخ یزید بن معاویه در شام سال 61 هجری
2ـ شهادت زید بن علی بن الحسین (ع) در سال 121 هجری در کوفه
 

پنجم صفر:
1ـ شهادت حضرت رقیه (س) سال 61 هجری در شام
 

هفتم صفر:
ولادت امام موسی بن جعفر (ع) یک شنبه هفتم صفر سال 121 هجری در مدینه
 

هشتم صفر:
وفات حضرت سلمان محمدی (ع) در سال 36 هجری در 250 سالگی در مدائن
 

نهم صفر:
1ـ شهادت عمار یاسر در سال 37 هجری در جنگ صفین
2ـ شهادت خزیمه بن ثابت در سال 37 هجری در صفین
3ـ جنگ نهروان در سال 39 هجری و هلاکت ذوالثدیه رئیس خوارج
 

یازدهم صفر:
نبرد لیله الهریر در شب جمعه یازدهم صفر سال 38 هجری وصدای سگ کردن معاویه از شدت سرما در آن شب
 

دوازدهم صفر:
حکمین در صفین در سال 38 هجری در دومه الجندل با حضور عمروعاص و ابوموسی اشعری
 

چهاردهم صفر:
شهادت محمد بن ابی بکر در سال 38 هجری با زهر و سوزندان جنازه‌ی وی .
 

پانزدهم صفر:
ابتدای بیماری پیامبر مکرم اسلام (ص) در سال دهم هجری
 

بیستم صفر:
1ـ اربعین سالار شهیدان سال 61 هجری
2ـ زیارت جابر از کربلا سال 61 هجری
3ـ بازگشت اهل بیت (س) به کربلا 61 هجری
4ـ مخلق شدن رأس مطهر سیدالشهداء به بدن پاک ایشان سال 61 هجری
 

25 صفر:
درخواست دوات و کتِف برای نوشتن خلافت امام علی (ع) و ممانعت عمر از این کار سال دهم هجری و سخن رانی پیامبر (ص) در مورد قرآن و عترت
 

26 صفر:
تجهیز لشکر اسامه بن زید برای جنگ با رومیان در سال 11 هجری و تخلف خلفای سه گانه‌ی بعدی از فرمان پیامبر (ص) ابوبکر و عمر و عثمان
 

28 صفر:
1ـ شهادت خاتم الانبیاء محمد بن عبداله (ص) در سال 11 هجری در 63 سالگی به وسیله زهد.
2ـ آغاز امامت امیرالمؤمنین علی (ع) در سال 11 هجری.
3ـ آغاز غصب خلافت در سال 11 هجری.
4ـ شهادت امام حسن مجتبی (ع) سال 11 هجری با زهر به وسیله جعده دختر اشعث بن قیس.
 

آخر صفر:
شهادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) در سال 203 هجری با انگور مسموم یا آب انار زهرآلود به وسیله مأمون خلیفه فاسد عباسی.
 

پی نوشت :

 - سوره توبه/ آیه 36
- بحارالانوار/ج 24/ص 240
- بحارالانوار/ ج 58/ص 387
- مصباح المتجهد/ص 486
-بحارالانوار/ ج 97/ص 133
- وسایل الشیعه/ ج 4/ص 4870
- عروه الوثقی/ ج 2/ ص 241
- المراقبات/ ص 18
- مفاتیح الجنان/ ص 293

نویسنده : غلامرضانورمحمدنصرآبادی ; ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٩/٢۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک